Stokrotki - zapowiadające wiosnę w znajomym parku.

Zagadnienia ekonomiczne
Bobby86
 
Posty: 178
Dołączył(a): Śr wrz 07, 2016 5:35 pm
Lokalizacja: Poland

Stokrotki - zapowiadające wiosnę w znajomym parku.

Śr maja 17, 2017 5:32 am

Znajomość tkanin obiciowych przyczyni się nie tylko tapicerom, ale też osobom zainteresowanych zakupem mebli. Wybierając tkaninę zastanówmy się, do czego będzie zastosowana i jako intensywnie wykorzystana. Kolor, faktura, czy rysunek tkaniny, wtedy jeszcze duży czynnik.Tkanin do wyrobu sprzętów jest mnóstwo. Wiedza na ten temat przyczyni się nie tylko tapicerom, a oraz kobietom postronnym kupującym meble. Znajomość materiałów sprawi, że wybór tkaniny będzie prostszy.
JAKĄ TKANINE WYBRAĆ
Każda tkanina ma własne parametry i walory. Takie towary są wyjątkowe, dlatego że są wytrzymałe, odporne na ścieranie. Ważne są także sploty i hafty warunkowane grubością nici, rodzajem sploty i ilością osnowy. Rozróżniamy:
- gramaturę
- wytrzymałość – na rozciąganie
- ścieralność
- siła na UV
Materiały obiciowe podajemy również badaniom określającym np.
- niepalność
- rozdzieralność
- stopień naciągania
Kupując tkaninę istotne są też:
- odczucia dotykowe – powinna stanowić równa w kontakcie, ale stosunkowo sztywna
- wymagane zabiegi pielęgnacyjne – chodzi tutaj o trudność czyszczenia. Popularne są materiały hydrofobowe jak Easy Clean
- kolor – tu ważna jest aranżacja wnętrza
- stopień pochłaniania zapachów – taka tkanina przyda się, jeśli w lokalu są zwierzęta oraz w gastronomi
DOBÓR ODPOWIEDNIEJ TKANINY
Tkaniny tworzą splot problemu z osnową. Przeplatane są pod wygodnym kątem z daleką siłą i oryginalną grubością nici. Mamy różne tkaniny:
SZENILE – grube o lnianym splocie: wysokim runie, posiadają ogromną moc i różną kolorystykę.
MIKROFAZY – syntetyczne tkaniny z włosem i słabym połyskiem, są delikatne i silne. Mikrofaza nie nasiąka wodą.
PLUSZE – miękkie, puszyste, trwałe i silne. Wśród nich dajemy:
Aksamit
Welur
Welwet
Genua-cord
Manchester


ŻAKARDY – mają silne plus skomplikowane wiary. Są stałe, wytrzymałe, mięciutkie i silne w kontakcie. Mamy żakardy pojedyncze – tkane z samej osnowy a jednego wątku. To tkaniny jednobarwne, wielobarwne, wielowątkowe, wieloosnowowe. Tkane są również wielowarstwowo z wielu osnów i problemów.
ALACANTRA – miękka, wytrzymała, przypomina zamsz. Odporna na wycieranie i zabrudzenia.
FLOCK – zbliżony do aksamitu oraz skóry. Umieszcza się na podstawie bawełny i poliestru. Odporna na ścieranie i zabrudzenia.
SKAJ – to tkanina poliestrowa z powierzchnią polichlorku winylu. Skaj to tkanina nieprzemakalna dodatkowo nie wygodna przy tapicerce samochodowej.
SKÓRA – naturalna, uniwersalna, nie przyciąga kurzu i przyjemnie się czyści. Polecana dla alergików.
Każda tkanina jest wystarczające właściwości, a ważna tworzyć również mieszanki tkanin, które są bardziej silne na rozciąganie, tarcie, mechacenie, schnięcia, czy chłonność wody. Aby pomóc nam wybór producenci tworzą często wachlarz różnych skojarzonych ze sobą tkanin, dzięki temu stają równe komplety.

KOMPLETY TKANIN
ALTARA – to gładkie materiały o imitacji zamszu
SOLO – o jednolitym kolorze i fakturze przypominającej plecionkę
BLANKA – to tkaniny ograniczające wchłanianie wody
HUGO – to produkt o małym splocie. Jest niewrażliwy na wycieranie i rozdarcia
Materiały obiciowe są specjalistycznymi tkaninami. Odporne na ścieralność, wchłanianie wody, tarcie i rozwijanie. Oprócz tego, że są praktyczne, są też estetyczne i kolorowe. Mogą wyprodukować dobry nastrój we pomieszczeniach, a wybór ich na zapewne będzie lepszy znając się, choć coś na ich możliwościach technicznych.

Bobby86
 
Posty: 178
Dołączył(a): Śr wrz 07, 2016 5:35 pm
Lokalizacja: Poland

Re: Stokrotki - zapowiadające wiosnę w znajomym parku.

Śr maja 17, 2017 5:37 am

Obecność kwiatów zawilców pod nagimi krzewami i gałęziami zapowiada nadchodzącą wiosnę. Zawilce zakwitają, jeżeli tylko upalniejsze dni zaczynają przepędzać zimę.

Reklama: Hydrofobizacja

Jedne z podstawowych zakwitają zawilce gajowe. Im dłużej jest zima, tymże konkretniejszą przyjemnością cieszą własne oczy kwiaty zawilca gajowego jaśniejącego pod nagimi jeszcze drewnami i bzami. Wiosenny ogród skalny zdobią inne formy zawilców np. Anemone blanda – stanowią spore, wąskopłatkowe kwiaty w kolorze niebieskim, purpurowym, karminowym i białym. Inne odmiany zawilców zakwitają później. Pochodzą z południowych krain. Stanowi w wśród nich zawilec apeński – Anemone apennina, zawilec wieńcowaty – Anemone coronaria, zawilec – Anemone x fulgens i zawilec jaskrowaty – Anemone ranunculoides.
Jeżeli jesienią przegapimy termin sadzenia bulw zawilców, nie musimy czekać do wiosny. Można osiągnąć u ogrodnika dobrze ukorzenione sadzonki i wysadzać wraz z wszelką masą w swym ogrodzie.
Niskie odmiany zawilców tworzą dywany, szczególnie piękne w okresie kwitnienia.
Anemone blanda kwitnie często teraz w lutym. Zawilec apeniński otwiera białe, fioletowe i niebieskie kwiaty w kwietniu. Zawilec gajowy kwitnie od lutego do maja, a zawilec jaskrawy w kwietniu.
Do sadzenia w grupach kształtują się odmiany zawilców wyrastających do wielkości 30-40 cm: Anemone x fulgens swoje szkarłatne kwiaty rozwija od marca do maja, zawilec wieńcowaty kwitnie do kwietnia.
W parku zawilec jest dużo na ziemiach przepuszczalnych, dość próchniczych, zawierających wapń. Jest silny na suszę, jednak na miejscach silnie nasłonecznionych a na aukcja suchej glebie rośliny drobnieją, a kwiaty są niższe od tych tychże okazów rosnących w wilgotnych półcienistych miejscach.
Zawilec wielokwiatowy można rozmnażać z starych, zebranych późnym latem nasion. Nasiona wysiewa się na początku zimy w zbiorniki i umieszcza w szklarni czy domu na widnym ciepłym parapecie. Wysiane do pojemników nasiona przykrywamy odpowiednio wilgotną i cięższą warstwą gleby. Kiełkują po 20 dniach. Siewki pikujemy kępkami po chwila roślin. Najpierw przynosimy je w skrzyneczkach, później przesadzamy do doniczek. Zawilec wielokwiatowy łatwo rozmnaża się przez samosiewy. Można go zarówno rozmnażać przez sadzonki z podziemnych rozłogów.
Zawilec przydaje się na skalniaki, do budowy na półsłonecznych rabatach bylinowych. Można sadzić go w dłuższych liczbach, tworząc jednobarwne skupiska koło drzew iglastych i liściastych.

Powrót do Ekonomia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość