Ciekawe bio sztuczki w ogrodnictwie

Tematyka finansowa
Piotrek78
 
Posty: 15
Dołączył(a): Śr wrz 07, 2016 4:07 pm
Lokalizacja: Poland

Ciekawe bio sztuczki w ogrodnictwie

So maja 20, 2017 8:05 pm

Tak naprawdę wybrały nie nas, tylko nasz ogród: ziemię i sąsiedztwo naszych roślin, do jakich czasami się upodabniają. Dzikie, niezależne, wysiewają się same, żyją i rozwijają się znacznie mocno – jakby chciały zdążyć dorosnąć, zakwitnąć i wysiać nasiona zanim je usłyszymy i wyrwiemy. Czy da się je polubić? Jest ku temu kilka powodów. Jako rośliny wskaźnikowe pomagają ocenić rolę w parku, dzięki czemu wiemy, gdy ją polepszyć oraz co posadzić. Wzbogacają w azot i wyjątkowe czynniki odżywcze ogrodowy kompost, gdzie trafiają po wypieleniu i zwiędnięciu. Płynne nawozy z chwastów zasilają wykonywane w parku rośliny. Wywary z wybranych chwastów uczestniczą w zwalczaniu szkodników roślin. Kwitnące chwasty mogą tworzyć dodatkową dekorację ogrodu, a jeszcze element zabawowy dla niemowlęta. Gnojówka z pokrzyw do zasilania roślin w ogrodzie i podlewania kompostu.
Link sponsorowany: nasiona konopi sklep
Jeżeli w naszym ogrodzie nie rośnie pokrzywa, to identycznie jak „gnojówkę” możemy przyrządzać inne będące obecnie w parku chwasty. Wiosną, gdy nie jesteśmy też zielonych roślin do przygotowania „gnojówki”, i chcemy wzbogacić glebę przed posadzeniem nowych roślin – możemy zastosować rośliny zebrane i wysuszone przez nas w poprzednim sezonie, potrafimy je więcej uzyskać w sklepach zielarskich. Stosujemy więc na 10 l wody 250 g suchego ziela. Część chwastów, które się u nas wysiały, na dowód: groszek łąkowy, wyka, koniczyna, łubin, nostrzyk, przylega do rodziny motylkowatych. Są wtedy rośliny strączkowe, których korzenie wyposażone są w brodawki zasiedlone przez bakterie wiążące azot z powietrza. Rośliny te mają niezwykle istotne źródło azotu i dodają rolę w własnym ogrodzie w współczesny wysoki pierwiastek. Jeżeli rośliny strączkowe pojawią się na własnej działce jeszcze przed jej wykorzystaniem – umożliwmy im występować, i kiedy zawiążą strąki, zbierzmy nasiona łubinu, koniczyny, polnego groszku czy nostrzyka i wysiejmy jeszcze raz w planu zagęszczenia. Po jednorazowym przekopaniu widłami taka gleba nie wymaga już dodatkowego nawożenia azotem.
Zdecydowana większość chwastów to zioła lecznicze. Zioła będące na wyciągniętych przez siebie mieszkaniach są bardzo różniejsze w lecznicze substancje skuteczne niż te, które sztucznie wysyłamy do ogrodu. Dbajmy o dokładnym określeniu gatunku ziela – żeby zebrać i ususzyć to, jakiego jesteśmy stali.

Powrót do Finanse

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość